Tatlı Patatesin Faydaları

Umut Demirel     11-04-21     Genel          430 Defa Okundu

Tatlı Patatesin Faydaları

, Ücretsiz olarak bir çok kişi ile sınırsız olarak en güzel zamanları bağlan Tatlı Patatesin Faydaları sizler için açık.

Şu Konular ilginizi çeke bilir :Dünyada Asya bölgesinde sıklıkla üretilen tatlı patates, bilinen patatese göre düşük kalori taşıdığı için birçok diyette tercih edilmektedir. Normal bir tatlı patatesin yaklaşık besin değerleri şöyledir ;
Karbonhidrat-26

Elyaf-3.7 g
A vitamini – 915 ug
Sodyum – 71 mg
Protein – 2 g
Yağ-0,060 g
Potasyum – 435 mg
Kalsiyum – 38 mg
C vitamini – 3.12 mg

İnsan vücudunu dengelemeye yardımcı olan tatlı patatesin faydaları şunlardır ;
Tatlı patates kan değerinin dengeli olmasında etkilidir. Özellikle kan şekerinin dengeli olmasını sağlar. Bu nedenle diyabetli hastaların tüketilmesi önerilir.
Şeker sindirilirken hızını yavaşlatır ve kandaki şekeri dengeler.
Günlük düzenli olarak tüketilen tatlı patates diyabet oluşumunu engellemektedir.
Yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kabızlığı önlemektedir.
Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayarak sindirimi desteklemektedir.
Tatlı Patates ile Kanser Tedavisi
Birçok hastalığa iyi gelen tatlı patates kanser tedavisinde de tercih edilmektedir. Tatlı patates, vücutta bulunan kanser hücreleri ile savaşma özelliği göstermektedir. Renginden de anlaşılacağı üzere antioksidan özelliği ile beta- karoten taşımaktadır. Tatlı patates,

mesane,
kolon,
prostat,
mide,
akciğer,
meme

bölgelerindeki kanser hücrelerine karşı savaşır. Oluşan kanser hücrelerinin büyümemesinde önemli ölçüde etkilidir. Kanserin yanı sıra gözlerinde problem olan kişilere de tatlı patates önerilir. A vitamini bakımından zengin olduğu için göz rahatsızlıklarında tercih edilmektedir.
Tatlı Patates ile Ne Yapılır?
Tatlı patates şekerli olması nedeni ile çocuklar tarafından beğenilmektedir. Tatlı patates çok sık bilinmese de birçok yemekte kullanılabilmektedir. Tatlı patatesin salatası sıkça yapılan yiyecek türlerinden birisidir. Bunun yanında normal patatesteki gibi püresi yapılır. Bunun yanında çorbası da tüketilen yiyecekler arasındadır. Normal patates ile yapılan birçok yiyecek türü tatlı patates ile de yapılabilmektedir. Tatlı patates fırınlanabilir, közlenebilir, kızartılabilir. Besin değerini çabuk kaybetmez. Haşlanarak veya buhar ile pişirildiğinde çok sağlıklı bir yiyecek türü olarak bilinmektedir. Besin değerinin korunması için kabukları soymadan ve bir cm genişliğinde doğranarak pişirilmesi önerilir. Daha da besin değeri yüksek bir yiyecek oluşturmak istiyorsanız üzerine zeytin yağı ekleyebilirsiniz.

Tatlı Patatesin Faydaları

Tatlı Patatesin Faydaları


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?